Uğur Kurt davası yeniden görülüyor: ‘AYM üyesi İrfan Fidan dosyayı okumamıştır’

İSTANBUL – İstanbul’daki Okmeydanı Cemevi’nde 2014’te cenaze törenine katılmak için bekleyen Uğur Kurt’u öldüren polis Sezgin Korkmaz’ın yeniden yargılanmasına başlandı. Anayasa Mahkemesi (AYM) Uğur Kurt’un yaşam hakkının ihlal edildiğini, polis Sezgim Korkmaz’ın yeniden yargılanmasına karar vermişti.

ANAYASA MAHKEMESİ, İHLAL KARARI VERDİ

Sanık polis Sezgin Korkmaz, yargılamanın devam ettiği Nisan 2017’de 12 bin 100 liraya mahkum edilmişti. Aile davayı Anayasa Mahkemesi’ne taşıdı. Altı yıl sonra dosyayı inceleyen Anayasa Mahkemesi, Kurt’un yaşam hakkının ihlal edildiğini bu nedenle Korkmaz’ın yeniden yargılanmasına karar verdi.

AYM’nin kararının ardından sanık polis Korkmaz, bugün İstanbul 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde hâkim karşısına çıktı. Balıkesir’de görevlendirilen polis Sezgin Korkmaz SEGBİS ile duruşmaya bağlandı.

‘SANIK NEDEN DURUŞMA SALONUNA GETİRİLMİYOR?’

Ailenin avukatlarından Turgut Kazan, sanık Sezgin Korkmaz’ın duruşma salonunda olması gerektiğini mahkeme heyetine söyledi. Mahkeme başkanı sanığı zorla duruşma salonuna getirme yetkisi olmadığını belirtti. Hakim daha sonra SEGBİS ile katılan Korkmaz’a, duruşma salonuna gelmek isteyip istemediğini sordu. Korkmaz, Balıkesir’den katılmak istediğini söyledi.

MAHKEME HEYETİNE TEPKİ

Avukat Kazan, savunma yaptığı sırada mahkeme heyeti önündeki dosyayı inceliyordu. Bu sırada Kazan, “Burada size anlatıyorum. Bir insan hem okuyup hem dinleyemez” diyerek kendisini savunma yapan avukatları dinlemeyen mahkeme heyetine tepki gösterdi. Bunun üzerine heyet başkanı notlara bakmayı bırakarak avukat Kazan’ı dinlemeye başladı.

‘KURŞUN KURT’A İSABET ETTİ’

Sanık polis Korkmaz, savunmasında ”Araçtan indikten sonra bize doğru molotofla gelen şahsa ateş ettim. Ancak kurşun 75 metre mesafede olan Kurt’a isabet etti. Bundan dolayı üzgünüm. Verdiğiniz karara saygı duyuyorum” dedi.

Sanık avukatı Tolga Yurdakul, AYM’nin kendi yetkisi aştığını, mahkemenin eşitlik ilkesine aykırı karar verdiğini söyledi. Savunmasının devamında avukat, “Polisin öldürdüğü kişi sayısı ile benzer olaylarda öldürülen polis sayısını yan yana koyduğunda polisin öldürdüğü kişi sayısı az kalır” ifadelerini kullandı. Sanık avukatı Yurdakul, ayrıca “Okmeydanı’da savcı gidemedi o zaman. Böyle durumlar da var. İrfan Fidan bilir bunları. O zaman burada savcıydı. AYM üyesi şu anda. Dosyayı kendisi okuduğunu bile düşünmüyorum” dedi.

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, bilirkişi raporunun hazırlanmasını reddetti. Esas hakkında mütalaa için dosyayı savcılığa gönderilmesine karar veren heyet, duruşmayı 15 Aralık 10.30’a erteledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir