Netanyahu’dan esir yakınlarına: Bir girişimimiz var

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Gazze Şeridi’nde Hamas tarafından tutulan İsrailli esirlerin yakınlarıyla görüştü.

“HAMAS’TAN GERÇEK BİR TEKLİF YOK”

Netanyahu, görüşmede esir yakınlarına Hamas’tan yeni bir takasa ilişkin olarak teklif geldiği yönünde çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

“Hamas’tan gelen gerçek bir teklif yok, bu doğru değil” diyen Netanyahu, “Bunu elimden geldiğince açık bir şekilde söylüyorum, çünkü size eziyet çektiren pek çok gerçek dışı haber var” dedi.

Netanyahu, İsrailli esirlerin geri getirilmesine ilişkin girişimlere de değinerek, “Ayrıntılarına girmeyeceğim, bir girişimimiz var” ifadesini kullandı.

Netanyahu’nun Batı Kudüs’teki evinin önünde çadır kuran esir yakınları, dün, hükümeti halkın güvenliğini sağlamakta başarısız olmakla suçlamış ve esirleri kurtarmak için bir an önce anlaşma yapılması çağrısında bulunmuştu.

ESİR YAKINLARI MECLİSİ BASMIŞTI

Bugün erken saatlerde bir grup esir yakını, İsrail Meclisi’ni (Knesset) basarak milletvekillerinden yeni bir esir takası mutabakatı için çalışma yapmalarını istemişti.

“Onları geri getirin” yazılı tişört giyen ve pankartlar taşıyan göstericiler, Hamas ile yeni bir esir takası yapılması için milletvekillerine çağrıda bulunmuştu.

GAZZE’DEKİ ESİRLER

Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail’e 7 Ekim 2023’te kapsamlı saldırı düzenlemiş, çok sayıda kişiyi esir almıştı.

Gazze’deki çatışmalara 24 Kasım 2023’te 7 günlüğüne verilen insani arada 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakılmıştı.

İsrail ordusuna göre, şu anda Gazze Şeridi’nde hala 136 İsrailli esir bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir