Kış Geliyorken Bilgilenin: Bağışıklık Sistemine Dost Hastalıklara Karşı Koruyucu Olan 10 Besin

Kış geliyorken bağışıklığımızı yüksek tutmak zorundayız. Yoksa tüm hastalıklara açık davetiye vermiş oluruz. Bağışıklık sisteminizi güçlendirecek besinler için birkaç önerimiz var! ?

1. Portakal ve narenciye

Kış aylarında C vitaminin mucizevi etkisini zaten bilmeyen yoktur. Bu maddeyi gördüğünüze göre kalkıp kendinize portakal sıkın ve güzel bir portakal suyu hazırlayın!

2. Yoğurt

Eğer ki evinizde yoğurt yapabiliyor veya görece daha az katkı malzemeli yoğurt satın alabiliyorsanız şanslısınız demektir. Yoğurt, içeriğindeki probiyotik bakteriler ile bağırsak sağlığını korur.

3. Sarımsak

Sarımsak ciddi anlamda tam bir enfeksiyonlarla savaşçısı! Bu savaşı bağışıklık sistemini güçlendirerek yapar.

4. Brokoli

Brokolide A, C ve E vitaminiyle birlikte antioksidanlar ve lif bulunuyor. Bu da bağışıklık sistemini destekler. Brokoli yemeyi sevmiyorsanız haşlayarak soslarla deneyebilirsiniz.

5. Balık

Özellikle somon ve sardalya gibi balıklar omega-3 açısından daha da zengindir. Bu yağlar bağışıklık sistemini güçlendirerek kışın sizi hastalıklara karşı korur. Ayrıca balığı Airfryer’da yapmak da oldukça kolay.

6. Kivi

Kivi C vitamini açısından oldukça zengindir. Bu açıdan hem bağışıklık hem de sindirim sistemini destekler.

7. Yumurta

Protein, çinko ve selenyum… Hepsi yumurtada mevcut! Her sabah yapacağınız bir yumurta ile kışı çok daha dayanıklı geçirebilirsiniz.

8. Badem

Bademin bağışıklık sistemini desteklemesini sağlayan şeylerin başında içeriğindeki E vitamini, magnezyum ve antioksidanlar geliyor. Her boşlukta ağzınıza birkaç tane atabilirsiniz!

9. Yaban mersini

Kışın yapacağınız tariflerde yaban mersinini kullanmak isteyebilirsiniz. Yaban mersini hem tatlıları aşırı lezzetli hale getiriyor hem de yüksek antioksidan içeriğiyle bağışıklığı güçlendiriyor. Böylece vücudu enfeksiyonlara karşı koruyor.

10. Yeşil çay

Kışı yeşil çay içerek geçirenlerden misiniz? Bunu yapıyorsanız yapmaya devam edebilirsiniz! Yeşil çay içerek kışı hastalıklardan korunarak geçirmek mümkün.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir