EYT kapsamında emekli olan milyonları ilgilendiriyor! Eksik maaşınızı bu şekilde geri alabilirsiniz

Sabah Gazetesi’nden Hazal Ateş haberine göre, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) kapsamında emekli olup aylığı yanlış bağlananlar, Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) yazılı dilekçe ile başvurarak düzeltme talep edebilir. Eğer yeniden hesaplanan aylık yüksek çıkarsa, fark emekliye ödeniyor.

SGK, henüz tamamlanmayan 200 bine yakın dosya üzerinde çalışıyor ve işlemlerin hızlı şekilde tamamlanması için yoğun bir mesai yürütüyor.

Yoğun başvurular nedeniyle, hizmetlerin tespiti, aylığa esas gün, kazanç bilgileri, yanlış sicil numarası gibi bilgilerin yanlış girilmesi nedeniyle aylık miktarı yanlış hesaplanabiliyor.

DİLEKÇE İLE BAŞVURU YAPILMALI

Emekli aylığının yanlış bağlandığını düşünenler, SGK il müdürlüklerine yazılı dilekçe ile başvurarak düzeltme talep edebilir.

Yanlış hesap yapıldığının tespiti alındığında dilekçe tarihi itibarıyla yeniden düzeltiliyor. Hatanın vatandaştan mı, SGK’dan mı kaynaklandığına bakılıyor.

Eğer Kurum’dan kaynaklıysa hesaplanan aylık eski aylığın üzerindeyse başlangıç tarihinden itibaren hesaplanan fark emekliye ödeniyor.

EMEKLİLİK HAKKI YANMAZ

Yasaya göre 8 Eylül 1999 öncesinde sigortalı olanların yaş koşulu olmadan emekli olmaları kazanılmış hak olarak görülüyor.

Koşulları ne zaman tamamlanırsa o tarihten itibaren dilekçe verilerek emekli aylığı alınabilecek. Mevcut sistemde, EYT yasası kapsamında başvurulan aydan sonraki aybaşından itibaren aylıklar yatırılıyor.

EMEKLİLİK YAŞI YÜKSELMEYECEK

Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Kalkınma Planı sunumunun ardından sosyal güvenlik sistemine ilişkin soruları yanıtlayan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, emeklilik yaşının yükseltilmesinin gündemde olmadığını söyledi.

Yılmaz, EYT konusunda da, “Bu sene 2 milyonun üzerinde insan buradan emekli oldu ama toplamda 5 milyona kadar bir potansiyel var. Bunlar zaman içinde sisteme girecek. Yılın sonuna doğru sisteme girenlerin etkisi önümüzdeki yıllarda daha fazla görülmüş olacak” değerlendirmesini yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir