Asgari ücrette bomba gelişme! Türk İş Başkanı Atalay hangi tarihi işaret etti

Enflasyon vatandaşın belini bükmeye devam ederken her kalem ürüne zam gelmesiyle asgari ücretlinin parası eline geldiği gibi yok oluyor. Yeni yıla kısa bir süre kalırken vatandaşın gözü yeni asgari ücret görüşmelerinde olacak. Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) Başkanı Ergün Atalay, Kocaeli’nin İzmit ilçesindeki TEKGIDA-İş Sendikası’nda sendikaların il temsilcileri ile bir araya gelirken “Önümüzdeki günlerde asgari ücretle ilgili görüşmeler başlayacak. Zannediyorum 20 Kasım’dan sonra komisyonu kurarız” dedi.

Burada konuşan Atalay, herkesin emekten yana tavır almak zorunda olduğunu belirterek, “Seçim arifesinde, iktidarı da muhalefeti de ortaya çıkıp, ‘Taşeron meselesini çözeceğiz’ dedi. Aradan 5 ay geçti. Taşeron meselesini ne iktidar ne muhalefet ağzına almıyor” diye konuştu.

“YENİ KOMİSYON KURACAĞIZ”

Asgari ücret görüşmelerine de ilişkin Atalay şöyle konuştu:

“Önümüzdeki günlerde asgari ücretle ilgili görüşmeler başlayacak. Zannediyorum 20 Kasım’dan sonra komisyonu kurarız. ‘Bu masada asgari ücretli otursun, biz oturmuyoruz’ diye zaman zaman söylüyorum. Asgari ücreti göreve geldiğimden beri 20 senedir anlatıyorum. Sendikalarda asgari ücretli işçi yok. Sendikanın olduğu yerde aile yardımı, ikramiye, servis, yemek olur. Buna rağmen 8 milyon işçi, bizim bünyemiz, ailemizin bir parçasıymış gibi gayret sarf ediyoruz.

Kasım ayının 20’sinden sonra yeni bir komisyon kuracağız. Türkiye’de belki de şimdiye kadar hiç kurmadığımız şekilde bir komisyon kuracağız. O komisyon; ne olacağını, ne geleceğini belli edecek. Komisyonda 2 kadın, 2 erkek olacak. Orada ne olması gerekiyorsa; orada oturanlar, karar verecek. Sendikacılar da onlara uyacak. Onlar, geçinemediklerini anlatacak”.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir