Güne Zinde Başlamak Senin Elinde: Uyku Kaliteni Artırmak İçin Deneyebileceğin 10 Yol

Derin bir uykuya hepimiz hasretiz. Geceleri daha rahat ve deliksiz uyumanızı sağlamak için yapabileceğiniz birçok şey var. Kaliteli bir uyku için neler yapmanız gerektiğini merak ediyorsanız içeriğe buyurun!

1. Daha kaliteli bir uyku için ilk yapmanız gereken uyku saatlerinizi düzenlemek. Her gün aynı saatte uyuyup aynı saatte uyanarak uykunuzu daha kaliteli hale getirebilirsiniz.

Örneğin her akşam 23.00’de uyuyup sabah 09.00’da kalkmalısınız. Bunu rutin hale getirmek kaliteli uykuya giden yolda önemli bir adım.

2. Televizyon karşısında uyumak, kaliteli uykunun en büyük düşmanı. Yine telefonla oynayarak uyumak da uyku kalitesini olumsuz etkiliyor.

Uyumadan belli bir süre önce elinizden telefonu bırakmalısınız. Uyku öncesi dijital detoks yaparak uykunuzun kalitesini artırabilirsiniz.

3. Kaliteli bir uyku için ortam da çok önemli. Işıklar açık uyumak uyku kalitesini etkileyen önemli unsurlardan. Yine gürültü ve sıcaklık da uyku kaliteniz için önemli.

Karanlık bir odada uyumak uykunuzun daha kaliteli olması için gerekli. Yattığınız odanın gürültüden uzak ve ideal sıcaklıkta olması da uyku kalitesini etkiliyor.

4. Yatakta yemek yemek, kitap okumak veya uyku dışındaki tüm aktiviteler uyku kalitenizi etkiliyor. Bu sebeple yatağınızı sadece uyku için kullanmalısınız.

Yatakta uyku dışında başka şeyler yaptığınızda beyninizin yatağı sadece uykuyla bağdaştırmasını engellemiş oluyorsunuz.

5. Egzersiz yapmak uyku kalitenizi artırmak için yapabileceğiniz en eğlenceli aktivitelerden biri. Haftada en az 3 gün spor yapmak uyku kalitesini olumlu yönde etkiliyor.

Özellikle akşam yemekten önce yapılan hafif sporlar sayesinde daha kaliteli bir uyku çekebilirsiniz. Yatmadan 3 saat önce spor yaparak REM uykunuzun kalitesini artırabilirsiniz.

Eğer ki yıllık veya aylık spor üyelikleri gözünüzü korkutuyorsa, Fitty ile tanışmanızın zamanı gelmiş demektir! Fitty sayesinde bir spor salonuna bağlı kalmadan istediğiniz spor salonunda dilediğiniz kadar spor yapabilirsiniz. Spor yaptığınız kadar ödediğiniz abonelik sistemi sayesinde egzersiz yapmak çok daha etkili oluyor!

6. Gün içinde fazla kafein tüketememeye özen göstermelisiniz. Gün boyu içtiğiniz kahve ve çay miktarını uyku kaliteniz için kontrol altında tutmanız gerekiyor.

Uzmanlar uyumadan 10-12 saat öncesinden itibaren kafein tüketiminin sona erdirilmesini öneriyorlar.

7. Kötü beslenme alışkanlığı da uyku kalitesini düşürüyor. Akşam 19.00’dan sonra yemek yememeye dikkat etmelisiniz.

Gün içinde de aşırı yağlı ve karbonhidrat ağırlıklı beslenmek uyku kalitesini bozuyor. Daha kaliteli bir uyku için sağlıklı bir beslenme planı yapabilirsiniz.

8. Stres, kalitesiz uykunun başlıca nedenlerinden biri. Gün içinde biriktirdiğiniz tüm stres gece uykunuzu etkiliyor.

Yapılan araştırmalar yoğun stres altındaki insanların uyku süresinin kısaldığını ve uyku kalitesinin azaldığını gösteriyor. Stresi yönetmek için uyumadan önce meditasyon veya yoga yapabilirsiniz. Yine nefes egzersizlerinin de uykuya dalmayı kolaylaştırdığı biliniyor.

9. Uykunuzun daha kaliteli olması için güneş ışığı gerekli. Uykunuzdan verim almak için özellikle güneşli günlerde dışarıda vakit geçirmeye çalışın.

Uzmanlar gün içinde 10-20 dakika kadar güneş ışığına maruz kalınması gerektiğini ve bunun uyku kalitesini önemli ölçüde artırdığını söylüyor.

10. Gün içinde şekerleme yapmak gece uyku kalitesini etkiliyor. Geceleri daha rahat bir uyku çekmek için gündüz uykularınızı düzenlemelisiniz.

Gündüz vakitlerinde uyuyacaksanız bu uyku 30-45 dakikalık bir uyku olmalı. Daha fazla uyuduğunuz takdirde gece uyku kaliteniz azalabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*