Erkek Cinsel Organının Farklı Sanat Anlayışlarıyla Aynı Potada Eritildiği Birbirinden İlginç Eserler

Eski sanat eserlerinde erotizm görmek son derece mümkün! Bu erotizm, cinsiyet fark etmeksizin insan doğasını tasvir eden eserlerde rahatça görülebiliyor. Geçmiş yüzyıllara baktığımızda ataerkilliğin de etkisiyle sanatçılar eserlerinin içerisine erkek cinsel organı penisi gizlemeyi unutmamışlar. İsterseniz beraber bakalım…?

Kaynak: https://theculturetrip.com/europe/art…

9. Massa Marittima

Uzaktan bakıldığında burası mükemmel bir piknik yeri gibi gözükebilir. Fakat ağacın dallarına bakarsanız sarkan cinsel organlar görebilirsiniz. Toskana’da bulunan Massa Marittima isimli duvar resminde görülen ağaç ‘penis ağacı’ olarak biliniyor. Bu resim yaklaşık 1265 yılında boyandı. Bu resim Orta Çağ İtalya’sının Guelph dininin bazı fraksiyonlarını eleştirmek adına yapıldı. Kısacası siyasi propaganda eseri diyebiliriz.

8. Pompei’de bulunan ‘Uçan Penis’

Ayrıca bu heykeli tılsım olarak nitelendiren de var!

7. Mr. and Mrs. Andrews — Thomas Gainsborough

18. yüzyılın önde gelen ressamlarından Thomas Gainsborough’un bu çiziminde iki adet penis tasviri var. İlki Andrew beyin sağ kalçasından sarkan çantaya dikkatli bakınca görülebiliyor. İkincisi ise Andrew hanımefendinin kucağındaki kağıt parçasında çizim olarak görülüyor…

6. Isabella — John Everett Millais

Millais’in sanat için sanat anlayışıyla kaleme aldığı bu resimde de penis tasvirleri görülebiliyor. Beyaz taytlı adamın kasık bölgesinin altındaki gölgede bu tasviri görebilirsiniz!

5. The Music Lesson — Johannes Vermeer

Vermeer’in bu tablosu oldukça erotiktik. Gördüğünüz üzere resimdeki kadın İngilizce’de ‘virginal’, Tam Türkçesiyle ‘bakirelikle ilgili’, müzik endüstrisinde ise ‘küçük klavsen’ olarak bilinen bir enstrüman çalıyor. Ressamımız burada ufak bir kelime oyunu yapmış. Aynaya da dikkatli bakarsanız piyanoyu çalan kadın aslında öğretmenine bakıyor. Sanat bilimcilerine göre de yerde bulunan büyük çello, büyük bir penis sembolü olarak atfediliyor.

4. Decretum Gratiani

Karşınızda ejderhaların annesi! Bartolomeo de Brescia’nın yorumuyla 13. yüzyıldan kalma Decretum Gratiani penis tasvirini gözler önüne seriyor.

3. Roman de la Rose

Evet rahibeler ağaçtan bir şeyler topluyor. Ama ne?

2. David — Michelangelo

Michelangelo’nun bu eserinde penis tasvirini neden küçük tutmuş dersiniz? 2005 yılında yapılan bir çalışmada bu sanat eserinin anatomik yapısı incelendi ve her bir detayın o dönemin şartlarına göre yapıldığı öne sürüldü. Sanat bilimcilerine göre tasvir edilen David karakterinin gerginlik ve duyduğu korku hissiyatı göz önüne alındı ve bu nedenle penisinin bu nedenle küçüldüğü ya da büzüldüğü öne sürüldü!

1. L’Enigme de Guillaume Tell — Salvador Dali

Resimdeki karakterin üçüncü bir bacağı var…

Siz neler düşünüyorsunuz? Haydi yorumlara…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*